Koolijuht kohtus astronaut Nicole Aunapu Manniga


02.10.2023
Image
Koolijuht astronaut Manniga

29. septembril avanes koolijuht Raino Liblikul eriline võimalus kohtuda Eesti juurtega NASA astronaudi Nicole Aunapu Manniga. Koolijuht oli kutsutud kohtumisele USA saatkonda, kus osalesid erinevate õppeasutuste ning teadus- ja tehnoloogiavaldkonna esindajad.

Astronaut Manni näol on tegu esimese Ameerika põlisrahva päritoluga naisastronaudiga ning esimese Eesti juurtega inimesega, kes on avakosmosesse jõudnud. 

Kohtumisel tutvustas Aunapu Mann oma elukäiku ja NASA meeskonnas avakosmose külastamise kogemust. Avakosmosesse minekule eelnes tema väljavalimine 8000 kandidaadi seast ning spetsiifiline treening. Mann rõhutas uurimise tähtsust ning rõhutas, et loodusteadused tekitavad aluse igasuguseks teadus- ja avastustööks. Kohtumisel USA saatkonnas toonitati, et Eesti-taolise väikeriigi jaoks on Eesti päritoluga inimese käik kosmosesse väga suur saavutus.

USA mereväepiloodina tegutsenud Nicole Aunapu Mann, kes on teinud 147 lahinglendu Iraagi ja Afganistani sõjas, liitus NASA astronautide korpusega 2013. aastal. 5. oktoobril 2022 startis ta rahvusvahelisse kosmosejaama NASA SpaceX missiooni Crew-5 lennu komandörina kosmoselaeva SpaceX Crew Dragon Endurance pardal. Koos tiimikaaslastega elati kosmoses viis ja pool kuud. Mann kõndis avakosmoses kahel korral, kokku 14 tundi 02 minutit. Sihtpaigaks olnud rahvusvaheline kosmosejaam oli eriline sellepoolest, et suurel kiirusel (28 163,52 km/h) liikumise tõttu tegi jaam ringi ümber Maa kõigest 90 minutiga. „Seega oli iga 45 minuti tagant võimalik näha päikeseloojangut ja seejärel jälle päikesetõusu. See oli imeline,“ kirjeldas Mann.

Perekonnanimi Aunman tuleneb astronaudi eestlasest vanaisalt Helmuth Aunapuult, kes kuni teismeeani Eestis elas ja seejärel Ameerikasse laevapoisiks siirdus. Kuigi Mann oma vanaisaga kunagi tutvuda ei saanud, kuna sündis aastaid pärast oma vanaisa surma, austab naine väga oma juuri ja päritolu ning on alati soovinud Eestit külastada.

Uudised


Image
olümpiaad
07.12.2023
Viimane kutse 10.12 toimuvale informaatikaolümpiaadile!

Viimane kutse 10.12 toimuvale informaatikaolümpiaadile!

Pühapäeval toimub meie koolis informaatikaolümpiaad. Tegu on 4-tunnilise praktilise tööga, mis algab...
Image
kobras
07.12.2023
MURG õpilaste head tulemused informaatikaviktoriinil ja kübervõistlusel

MURG õpilaste head tulemused informaatikaviktoriinil ja kübervõistlusel

Meie kooli õpilane Kevin Uibu sai informaatikaviktoriinil Kobras suurepärase kolmanda koha...
Image
riisalu
04.12.2023
Külalistund Mustamäe linnaosa vanema Aivar Riisaluga

Külalistund Mustamäe linnaosa vanema Aivar Riisaluga

4. detsembril andis meie õpilastele mentortunni loengu Mustamäe linnaosa vanem Aivar Riisalu...